Polycarbonate Synchronization Tower Obstruction Light DC24V 48V
Shaanxi Weland Signal Technology Co.Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : WelandSignal
Model Number : OM2K
Certification : ROHS, CE
Place of Origin : SHAANXI, CHINA
MOQ : 1pc
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 20000pcs/month
Delivery Time : 3-7 working days
Packaging Details : Each has one small carton and 6pcs in one big carton
Light source : super bright LED
Color : Red, Green, Yellow, Blue, White
Material : Polycarbonate, Shock-resistance, anti-UV, Salt and dust self-protection
Working Mode : Flashing, steady on
Peak intensity : 2500cd
Waterproof : IP68
Mounting : 4pcs bolts
Warranty : 3 years
OEM : color, flashing frequency, logo, carton design
Standard : FAA,ICAO
Application : tower, chimney ,tall buildings, bridge aviation obstruction lighting area
Contact Now
SPECIFICATIONS
DC24V/48V Medium Intensity LED Aviation Obstruction Tower Light
Mechanical Specifications Mechanical Specifications
Peak Intensity
2500cd Structure
Excellent heat dissipation
Working Model
Flahing/Steady On Lens Material Polycarbonate
Protect Level
IP68 Voltage 110-220VAC, 50/60 Hz;12VDC;24VDC;48VDC
Energy Manage System (EMS)
Intelligent Microprocessor Function Optional Synchronization
Temperature
-45℃~70℃ Installation M6*4pcs bolts
Automatic Light Control (ALC)
Turn on at night and off at daytime automatically
KEY FEATURES
UP-TO-DATE MATERIALS AND TECHNOLOGY
  • We always keep ourselves up-to-date.
RELIABLE
  • Patented dome protects solar panel while improving efficiency, sheds snow.
  • Regulation automatically turns on at dusk and off at dawn.
SIZE (mm)
INSTALLATIONS
STANDARS
Product Tags:
Synchronization Tower Obstruction Light
Tower Obstruction Light DC24V 48V
48V solar powered tower lights
Wholesale Polycarbonate Synchronization Tower Obstruction Light DC24V 48V from china suppliers
Polycarbonate Synchronization Tower Obstruction Light DC24V 48V Images